Bakliyat Kovası

11.03.2020
Bakliyat Kovası

Bakliyatlar, kuruyemişlerde olduğu gibi hava olmayan ortamlarda saklanmalıdır. Kuru bakliyatlar, her ne kadar uzun bir süre dayansa da, hava aldıkları müddetçe bakteri ve kurtların tehdidi altındadırlar. Eğer ev ortamında saklama yapılacaksa, plastik malzemeden yapılan saklama kapları, teşhir ürünü olarak sergileneceklerse, plastik bakliyat kovası gibi malzemelerde saklanması gereklidir.

Bakliyatlar, doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Nedeni ise güneş ışığının bakteri ve kelebeklenme oluşumunu hızlandırmasıdır. Teşhir ürünü olarak bakliyatların, ne kadar sergileneceği belli değildir. Belki bir gün süresince bakliyat kovasında bekleyecek ve tamamı satılacaktır. Ya da birkaç gün bekledikten sonra tamamı tükenecektir.

 

Bakliyat kovası, bakliyatların sağlıklı ve uzun süre taze kalabilmesi için gereklidir. Belirli bir teşhir süresinden sonra zaten bakliyatların kullanılması imkansız hale gelecektir.

Bakliyat Kovası Türleri

Bakliyat kovaları, 3 farklı türde üretilmektedir:

Pleksi Bakliyat Kovası

Petrol ürünlerinden elde edilen plastik malzemedir. Kimyasal işlemler sonucunda üretilen Pleksi, 160 dereceye kadar sıcaklığa dayanabilir. Pleksi bakliyat kovası ürünün teşhir malzemesi olarak kullanılmasının nedeni; yüksek dayanıma sahip olması, vakum özelliği bulunması (hava geçirmemesi) ve bünyesinde barındırdığı ürünleri bozulmadan uzun bir süre muhafaza edebilmesidir. Hava almama özelliği, kapağı sayesinde mümkündür.

Ahşap Bakliyat Kovası

Ahşap, doğal bir koruyucu malzemedir. Aynı zamanda sıcak ve estetik özelliklere sahiptir. Doğal bir ısı yalıtımı sağlar. Kuruyemiş ve bakliyatların teşhirinde kullanılan Ahşap bakliyat kovasının iç haznesi, çelik ya da pleksi malzemesi ile kaplanır. Böylece çift yalıtım ve koruma sağlanmış olur. Bakliyatların daha taze kalmasını ve uzun süre saklanmasını sağlar. Ayrıca dekoratif özelliklerinden dolayı teşhir ürünleri ile bir bütünlük sağlar.

Cam Bakliyat Kovaları

Tıpkı plastik malzemelerde olduğu gibi cam malzemesi de hava geçirmeyen özelliklere sahiptir. Evlerde kuruyemiş ve bakliyatların saklanmasında çoğunlukla cam kavanozlar tercih edilir. Nedeni ise daha iyi koruma sağlaması ve uzun süre içinde barındırdığı bakliyatları koruyabilmesidir. Dezavantajı ise güneş ışığını yansıtma özelliğinin yüksek oranda gerçekleşmesidir. Bu yüzden teşhir ürünleri cam bakliyat kovalarında saklanırken, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Bakliyat Kovası Kapağı

Teşhir ürünlerinin saklandığı; ahşap, pleksi ve cam kovaların tamamlayıcısı, kova kapaklarıdır. Alışverişin olduğu zamanlarda teşhir ürünleri, kovaların içinde açıkta bekler. Ancak satış olmadığı zamanlarda, kapaklarının kapalı olması gerekir. Kapaklar, ürünlerin içine böcek ya da zararlı girmesini engeller. Ayrıca, bakliyat ürünlerinin düşmanı olan kelebeklenme ve küflenme gibi etkilerden, bakliyatları korur. Çoğu bakliyat ve kuruyemiş satan yerlerde, ürünler teşhir edilirken bile kova kapakları kapalıdır. Bunun nedeni teşhir ürünü olsalar bile ürünlerin uzun süre muhafaza edilmelerinin gerektiğidir.

Bakliyat Kovası Fiyatları

Kalite ve boyutlarına göre, bakliyat kovası fiyatları değişkenlik göstermektedir. Kalitede işin içine girdiğinde, fiyatlar farklı olarak belirlenmektedir. Malzemenin türüne göre de farklı fiyatlar söz konusudur. Bakliyat kovası satın alırken, bilinen markaların ve güvenilir firmaların göz önünde tutulması gereklidir.

Uzun zamandan bu yana binlerce müşteriye hizmet veren Efe Teşhir Ekipmanları, farklı model ve çeşitte bakliyat kovalarını en uygun fiyata ve yüksek kalitede sizlere sunmaya devam ediyor. Dükkanınızda kullanmak istediğiniz modelleri inceleyerek, bizimle iletişime geçebilir, fiyatlar ve modellerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Tümü